Description
Tow bar is ADR approved and a full kit includes:
- Ball mount
- Pin and clip
- Bolt kit
- 50mm tow ball
- ECU
- Wiring cable with trailer socket
- Hitch box cover
- D-Shackles
- Compliance Decal
- Fitting instructions
- Life time warranty
We ship towbar kits Australia-wide! |
installation available in Adelaide – contact us for fitted pricing
We ship towbar kits Australia-wide! |
installation available in Adelaide – contact us for fitted pricing
Tow bar is ADR approved and a full kit includes:
| For Make: | SKODA |
| For Model: | OCTAVIA |
| For Body: | WAGON |
| For Series: | NE |
| For Year: | NOV/2013 - ONWARDS |
| ECU Part Number: | 4826/4828 |
| Weight: | 25kg |
| Shipping Dimensions: | 142 × 60 × 40 cm |
| Towbar Type: | CL4 |
| Towing Capacity: | 1600 |
| Ball Weight: | 75 |
| Fitting Time: | 2 Hours |
| Bumper Cut: | YES |
You must be logged in to post a review.
$POA
Hayman Reese Heavy Duty Tow Bar with 50mm x 50mm Hitch Receiver
Hayman Reese is a proudly Australian brand with local manufacturing capabilities and a long-standing reputation for quality towing solutions. This heavy-duty tow bar is designed and tested to meet strict Australian safety and performance standards.
Finished in a durable powder-coated coating for long-lasting corrosion resistance, it is built to handle demanding towing conditions.
With a maximum braked towing capacity of up to 1600kg (vehicle dependent), this tow bar complies with Australian Standard AS4177.2, ensuring safe and reliable towing.
Pre-order *
* Please allow up to 21 business days delay for pre-ordered items.
Have a question?
If you have a question or require a quote for installation, please contact us
Please note: Towbar and installation is available only at our workshop, due to updated wiring component using Smart coding with scan tool. Please make an enquiry for a quote.
Tow bar is ADR approved and a full kit includes:
| For Make: | SKODA |
| For Model: | OCTAVIA |
| For Body: | WAGON |
| For Series: | NE |
| For Year: | NOV/2013 - ONWARDS |
| ECU Part Number: | 4826/4828 |
| Weight: | 25kg |
| Shipping Dimensions: | 142 × 60 × 40 cm |
| Towbar Type: | CL4 |
| Towing Capacity: | 1600 |
| Ball Weight: | 75 |
| Fitting Time: | 2 Hours |
| Bumper Cut: | YES |
There are no reviews yet.
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.