Description
Towbar kit includes towbar, bolt kit, 50mm tow ball, shackles and fitting instructions.
Towbar kit includes towbar, bolt kit, 50mm tow ball, shackles and fitting instructions.
| For Make: | NISSAN |
| For Model: | PULSAR |
| For Body: | HATCH 5DR |
| For Series: | ALL |
| For Year: | FEB-13 ONWARDS |
| ECU Part Number: | N/A |
| Weight: | 18kg |
| Shipping Dimensions: | 111 × 40 × 30 cm |
| Towbar Type: | CL2 |
| Towing Capacity: | 1200 |
| Ball Weight: | 120 |
| Fitting Time: | 2 Hours |
| Bumper Cut: | YES |
You must be logged in to post a review.
$861.00
Hayman Reese brand, (class 2 style) light duty tow bar.
Towbar has a 1200kg tow rating and is Australian made.
Pre-order *
* Please allow up to 21 business days delay for pre-ordered items.
Have a question?
If you have a question or require a quote for installation, please contact us
Available on backorder
Towbar kit includes towbar, bolt kit, 50mm tow ball, shackles and fitting instructions.
| For Make: | NISSAN |
| For Model: | PULSAR |
| For Body: | HATCH 5DR |
| For Series: | ALL |
| For Year: | FEB-13 ONWARDS |
| ECU Part Number: | N/A |
| Weight: | 18kg |
| Shipping Dimensions: | 111 × 40 × 30 cm |
| Towbar Type: | CL2 |
| Towing Capacity: | 1200 |
| Ball Weight: | 120 |
| Fitting Time: | 2 Hours |
| Bumper Cut: | YES |
There are no reviews yet.
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.