Description
Genuine Allin Tow bar ADR approved and includes:
- Lug mount
- Bolt kit
- D-Shackles
- Compliance Decal
- 50mm tow ball
- Wiring loom
- Fitting instructions
- Life time warranty
Please note* Tow bar does not suit GT model.
We ship towbar kits Australia-wide! |
installation available in Adelaide – contact us for fitted pricing
We ship towbar kits Australia-wide! |
installation available in Adelaide – contact us for fitted pricing
Genuine Allin Tow bar ADR approved and includes:
Please note* Tow bar does not suit GT model.
| For Make: | KIA |
| For Model: | CERATO |
| For Body: | SEDAN |
| For Series: | BD |
| For Year: | MAY18 - APRIL21 |
| ECU Part Number: | ATBW-UNIV-002 |
| Weight: | 22kg |
| Shipping Dimensions: | 120 × 20 × 20 cm |
| Towbar Type: | CL2 |
| Towing Capacity: | 1200KG/MANUAL, 1100KG/AUTO |
| Ball Weight: | 75KG |
| Bumper Cut: | YES |
You must be logged in to post a review.
$719.00
Allin brand, Standard Duty (class2) Style Tow Bar.
Designed, engineered, and manufactured in South Australia, this tow bar features a durable powder-coated finish. With a maximum braked tow rating of 1200kg for certain models, it complies with Australian Standard AS4177.2, ensuring reliable performance and safety for all your towing needs.
Pre-order *
* Please allow up to 21 business days delay for pre-ordered items.
Have a question?
If you have a question or require a quote for installation, please contact us
Add one of each item to create a full kit or adjust the quantities as you require
|
Select from a home delivery or a delivery to your business address. |
|
|
Genuine Allin Tow bar ADR approved and includes:
Please note* Tow bar does not suit GT model.
| For Make: | KIA |
| For Model: | CERATO |
| For Body: | SEDAN |
| For Series: | BD |
| For Year: | MAY18 - APRIL21 |
| ECU Part Number: | ATBW-UNIV-002 |
| Weight: | 22kg |
| Shipping Dimensions: | 120 × 20 × 20 cm |
| Towbar Type: | CL2 |
| Towing Capacity: | 1200KG/MANUAL, 1100KG/AUTO |
| Ball Weight: | 75KG |
| Bumper Cut: | YES |
There are no reviews yet.
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.