Description
The towbar is a Genuine Allin Towbar, ADR-approved, and the kit includes the following:
- Ball mount
- Pin and clip
- Stainless steel cover plate
- Bolt kit
- 50mm tow ball
- D-Shackles
- Compliance Decal
- Fitting instructions
- Lifetime warranty
We ship towbar kits Australia-wide! |
installation available in Adelaide – contact us for fitted pricing
We ship towbar kits Australia-wide! |
installation available in Adelaide – contact us for fitted pricing
The towbar is a Genuine Allin Towbar, ADR-approved, and the kit includes the following:
| For Make: | HOLDEN |
| For Model: | COMMODORE |
| For Body: | WAGON |
| For Series: | VE |
| For Year: | AUG/2006 - APR/2013 |
| ECU Part Number: | genuine |
| Weight: | 25kg |
| Shipping Dimensions: | 109 × 50 × 25 cm |
| Towbar Type: | CL4 |
| Towing Capacity: | 2100 |
| Ball Weight: | 210 |
| Fitting Time: | 2 Hours |
| Bumper Cut: | YES |
You must be logged in to post a review.
$856.00
Allin Brand Heavy Duty Tow Bar with 50mm x 50mm Hitch Receiver
Designed, engineered, and manufactured in South Australia, this tow bar features a durable powder-coated finish. With a maximum braked tow rating of 2100kg for certain models, it complies with Australian Standard AS4177.2, ensuring reliable performance and safety for all your towing needs.
Pre-order *
* Please allow up to 21 business days delay for pre-ordered items.
Have a question?
If you have a question or require a quote for installation, please contact us
Add one of each item to create a full kit or adjust the quantities as you require
|
Select from a home delivery or a delivery to your business address. |
|
|
The towbar is a Genuine Allin Towbar, ADR-approved, and the kit includes the following:
| For Make: | HOLDEN |
| For Model: | COMMODORE |
| For Body: | WAGON |
| For Series: | VE |
| For Year: | AUG/2006 - APR/2013 |
| ECU Part Number: | genuine |
| Weight: | 25kg |
| Shipping Dimensions: | 109 × 50 × 25 cm |
| Towbar Type: | CL4 |
| Towing Capacity: | 2100 |
| Ball Weight: | 210 |
| Fitting Time: | 2 Hours |
| Bumper Cut: | YES |
There are no reviews yet.
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.