Description
Towbar ADR approved and a full kit includes:
- Lug mount
- Bolt kit
- D-Shackles
- Compliance Decal
- 50mm tow ball*
- Wiring cable with 7pin flat plug*
- Fitting instructions
- Life time warranty
*Items sold separately, select all to make a full kit.
Towbar ADR approved and a full kit includes:
*Items sold separately, select all to make a full kit.
| For Make: | HOLDEN |
| For Model: | COMMODORE |
| For Body: | UTE |
| For Series: | VU-VY-VZ |
| For Year: | Jan/2001 - Dec/2006 |
| ECU Part Number: | N/A |
| Weight: | 18kg |
| Shipping Dimensions: | 111 × 40 × 30 cm |
| Towbar Type: | CL2 |
| Towing Capacity: | 1200/MANUAL 1600/AUTO |
| Ball Weight: | 120/MANUAL, 160/AUTO |
| Fitting Time: | 2 Hours |
| Bumper Cut: | YES |
You must be logged in to post a review.
$534.00
Designed, engineered, and manufactured in South Australia, this tow bar features a durable powder-coated finish. With a maximum braked tow rating of 1600kg for certain models, it complies with Australian Standard AS4177.2, ensuring reliable performance and safety for all your towing needs.
Pre-order *
* Please allow up to 21 business days delay for pre-ordered items.
Have a question?
If you have a question or require a quote for installation, please contact us
Add one of each item to create a full kit or adjust the quantities as you require
|
Select from a home delivery or a delivery to your business address. |
|
|
Towbar ADR approved and a full kit includes:
*Items sold separately, select all to make a full kit.
| For Make: | HOLDEN |
| For Model: | COMMODORE |
| For Body: | UTE |
| For Series: | VU-VY-VZ |
| For Year: | Jan/2001 - Dec/2006 |
| ECU Part Number: | N/A |
| Weight: | 18kg |
| Shipping Dimensions: | 111 × 40 × 30 cm |
| Towbar Type: | CL2 |
| Towing Capacity: | 1200/MANUAL 1600/AUTO |
| Ball Weight: | 120/MANUAL, 160/AUTO |
| Fitting Time: | 2 Hours |
| Bumper Cut: | YES |
There are no reviews yet.
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.