Description
Towbar ADR approved and a full kit includes:
- Lug mount
- Bolt kit
- D-Shackles
- Compliance Decal
- 50mm tow ball
- Wiring loom*
- Fitting instructions
- Life time warranty
*Parts sold separately, select to create a full kit.
Towbar ADR approved and a full kit includes:
*Parts sold separately, select to create a full kit.
| For Make: | VOLKSWAGEN |
| For Model: | JETTA |
| For Body: | SEDAN |
| For Series: | 1B |
| For Year: | JUL/2011 - ONWARDS |
| ECU Part Number: | 4826 |
| Weight: | 18kg |
| Shipping Dimensions: | 111 × 40 × 30 cm |
| Towbar Type: | CL2 |
| Towing Capacity: | 1400 |
| Ball Weight: | 75 |
| Fitting Time: | 2 Hours |
| Bumper Cut: | YES |
You must be logged in to post a review.
$1,178.00
Hayman Reese is a proudly Australian brand with local manufacturing capabilities and a long-standing reputation for quality towing solutions. This Class 2 Light Duty Tow Bar is designed and tested to meet strict Australian safety and performance standards.
Featuring a tough, powder-coated finish for long-lasting durability, this tow bar is ideal for mounting bike racks or towing light trailers.
With a maximum braked towing capacity of up to 1400kg and a tow ball weight of up to 75kg (vehicle dependent), it’s a practical solution for everyday towing needs. Fully compliant with Australian Standard AS4177.2, you can trust this tow bar to deliver safe, dependable performance every time.
Pre-order *
* Please allow up to 30 business days delay for pre-ordered items.
Have a question?
If you have a question or require a quote for installation, please contact us
Add one of each item to create a full kit or adjust the quantities as you require
|
Select from a home delivery or a delivery to your business address. |
|
|
Towbar ADR approved and a full kit includes:
*Parts sold separately, select to create a full kit.
| For Make: | VOLKSWAGEN |
| For Model: | JETTA |
| For Body: | SEDAN |
| For Series: | 1B |
| For Year: | JUL/2011 - ONWARDS |
| ECU Part Number: | 4826 |
| Weight: | 18kg |
| Shipping Dimensions: | 111 × 40 × 30 cm |
| Towbar Type: | CL2 |
| Towing Capacity: | 1400 |
| Ball Weight: | 75 |
| Fitting Time: | 2 Hours |
| Bumper Cut: | YES |
There are no reviews yet.
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.