Description
Towbar is a Genuine Allin Towbar, ADR approved and includes:
- Ball mount
- Pin and clip
- Stainless steel cover plate
- Bolt kit
- 50mm tow ball
- Wiring cable with 7pin flat plug
- D-Shackles
- Compliance Decal
- Fitting instructions
- Life time warranty
Towbar is a Genuine Allin Towbar, ADR approved and includes:
| For Make: | TOYOTA |
| For Model: | TARAGO |
| For Body: | VAN |
| For Series: | ACR30R, ACR50R, TCR10R, TCR11R |
| For Year: | May/2000 - Feb/2006 |
| ECU Part Number: | N/A |
| Weight: | 24kg |
| Shipping Dimensions: | 107 × 40 × 30 cm |
| Towbar Type: | CL4 |
| Towing Capacity: | 1600 |
| Ball Weight: | 160 |
| Fitting Time: | 2 Hours |
| Bumper Cut: | NO |
You must be logged in to post a review.
$611.00
Allin Brand Heavy Duty Tow Bar with 50mm x 50mm Hitch Receiver
Designed, engineered, and manufactured in South Australia, this tow bar features a durable powder-coated finish. With a maximum braked tow rating of 1600kg for certain models, it complies with Australian Standard AS4177.2, ensuring reliable performance and safety for all your towing needs.
Pre-order *
* Please allow up to 21 business days delay for pre-ordered items.
Have a question?
If you have a question or require a quote for installation, please contact us
Add one of each item to create a full kit or adjust the quantities as you require
|
Select from a home delivery or a delivery to your business address. |
|
|
Towbar is a Genuine Allin Towbar, ADR approved and includes:
| For Make: | TOYOTA |
| For Model: | TARAGO |
| For Body: | VAN |
| For Series: | ACR30R, ACR50R, TCR10R, TCR11R |
| For Year: | May/2000 - Feb/2006 |
| ECU Part Number: | N/A |
| Weight: | 24kg |
| Shipping Dimensions: | 107 × 40 × 30 cm |
| Towbar Type: | CL4 |
| Towing Capacity: | 1600 |
| Ball Weight: | 160 |
| Fitting Time: | 2 Hours |
| Bumper Cut: | NO |
There are no reviews yet.
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.