Description
- SPST
- Push on terminals
- Amperage rating 30A at 12V, 15A at 24V
- Mounting opening 12.2mm dia.
| Action* | OFF-ON |
|---|---|
| Pole / Throw | SPST |
| Poles | 1 |
| Maximum Amperage | 30A @ 12V DC |
| Terminal Type | Quick Connect Tab |
| Number of Terminals | 3 |
We ship towbar kits Australia-wide! |
installation available in Adelaide – contact us for fitted pricing
We ship towbar kits Australia-wide! |
installation available in Adelaide – contact us for fitted pricing
| Action* | OFF-ON |
|---|---|
| Pole / Throw | SPST |
| Poles | 1 |
| Maximum Amperage | 30A @ 12V DC |
| Terminal Type | Quick Connect Tab |
| Number of Terminals | 3 |
| Weight: | .3kg |
| Shipping Dimensions: | 3 × 11.5 × 3 cm |
$12.00
SPST, push on terminals Amperage rating 30A for use at 12V only Mounting opening 12.2mm dia.
Pre-order *
* Please allow up to 21 business days delay for pre-ordered items.
Have a question?
If you have a question or require a quote for installation, please contact us
Available on backorder
| Action* | OFF-ON |
|---|---|
| Pole / Throw | SPST |
| Poles | 1 |
| Maximum Amperage | 30A @ 12V DC |
| Terminal Type | Quick Connect Tab |
| Number of Terminals | 3 |
| Weight: | .3kg |
| Shipping Dimensions: | 3 × 11.5 × 3 cm |