Description
Light bar features and specs.
| Wattage | 90 Watts |
| Light Source | 18 x 5w LED’s |
| Light Output – Raw | 10,800 Lumens |
| Light Output – Effective | 8,650 Lumens |
| Voltage | 9-36V |
| Current Draw | 6.7A @ 13.5V |
| Operating Temp. | -40 to 80 Deg C |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Connector Type Plugs | 2 Pin Heavy Duty Deutsch |
| Housing | Aluminium |
| Lens Construction | Polycarbonate |
| Bracket | Stainless Steel |
| Lifespan | 50,000 Hours |
| Dimensions | 523 x 45 x 73mm |
| Net Weight | 1.7kg |
| Mounting Suitable | Side Mounts |
| Beams Type | Combo or Spread |
| Warranty | 3 Years |










