Description
Towbar ADR approved and a full kit includes:
- Lug mount
- Bolt kit
- D-Shackles
- Compliance Decal
- 50mm tow ball
- Wiring cable with 7pin flat plug
- Fitting instructions
- Life time warranty
We ship towbar kits Australia-wide! |
installation available in Adelaide – contact us for fitted pricing
We ship towbar kits Australia-wide! |
installation available in Adelaide – contact us for fitted pricing
Towbar ADR approved and a full kit includes:
| For Make: | MITSUBISHI |
| For Model: | EXPRESS |
| For Body: | VAN |
| For Series: | SF, SJ |
| For Year: | NOV/1986 to 2013 |
| ECU Part Number: | N/A |
| Weight: | 19kg |
| Shipping Dimensions: | 90 × 65 × 20 cm |
| Towbar Type: | CL2 |
| Towing Capacity: | 1200 |
| Ball Weight: | 80 |
| Fitting Time: | 2 Hours |
You must be logged in to post a review.
$POA
Hayman Reese brand light duty towbar (class 2), rated up to 1200kg and a ball weight of 80kg and is a designed for light towing and mounting bike racks. This towbar has an exposed design and doesn’t require a bumper cut. The towbar comes with a standard bolt on tongue with 50mm tow ball and rated D-shackles.
POA
Have a question?
If you have a question or require a quote for installation, please contact us
Towbar ADR approved and a full kit includes:
| For Make: | MITSUBISHI |
| For Model: | EXPRESS |
| For Body: | VAN |
| For Series: | SF, SJ |
| For Year: | NOV/1986 to 2013 |
| ECU Part Number: | N/A |
| Weight: | 19kg |
| Shipping Dimensions: | 90 × 65 × 20 cm |
| Towbar Type: | CL2 |
| Towing Capacity: | 1200 |
| Ball Weight: | 80 |
| Fitting Time: | 2 Hours |
There are no reviews yet.
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.