Description
Towbar is a Genuine Allin Towbar, ADR approved and a full kit includes:
- Ball mount
- Pin and clip
- Stainless steel cover plate
- Bolt kit
- 50mm tow ball
- Wiring loom
- D-Shackles
- Compliance Decal
- Fitting instructions
- Life time warranty
We ship towbar kits Australia-wide! |
installation available in Adelaide – contact us for fitted pricing
We ship towbar kits Australia-wide! |
installation available in Adelaide – contact us for fitted pricing
Towbar is a Genuine Allin Towbar, ADR approved and a full kit includes:
| For Make: | MERCEDES |
| For Model: | VITO |
| For Body: | VAN |
| For Series: | W639 |
| For Year: | MAY/2004 - FEB/2015 |
| ECU Part Number: | Universal |
| Weight: | 22kg |
| Shipping Dimensions: | 110 × 42 × 21 cm |
| Towbar Type: | CL4 |
| Towing Capacity: | 2000 |
| Ball Weight: | 150 |
| Fitting Time: | 2 Hours |
| Bumper Cut: | YES |
You must be logged in to post a review.
$785.00
Allin Brand Heavy Duty Tow Bar with 50mm x 50mm Hitch Receiver
Designed, engineered, and manufactured in South Australia, this tow bar features a durable powder-coated finish. With a maximum braked tow rating of 2000kg for certain models, it complies with Australian Standard AS4177.2, ensuring reliable performance and safety for all your towing needs.
Pre-order *
* Please allow up to 21 business days delay for pre-ordered items.
Have a question?
If you have a question or require a quote for installation, please contact us
Add one of each item to create a full kit or adjust the quantities as you require
|
Select from a home delivery or a delivery to your business address. |
|
|
Towbar is a Genuine Allin Towbar, ADR approved and a full kit includes:
| For Make: | MERCEDES |
| For Model: | VITO |
| For Body: | VAN |
| For Series: | W639 |
| For Year: | MAY/2004 - FEB/2015 |
| ECU Part Number: | Universal |
| Weight: | 22kg |
| Shipping Dimensions: | 110 × 42 × 21 cm |
| Towbar Type: | CL4 |
| Towing Capacity: | 2000 |
| Ball Weight: | 150 |
| Fitting Time: | 2 Hours |
| Bumper Cut: | YES |
There are no reviews yet.
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.