Description
Tow bar is a Genuine Allin Tow bar, ADR approved and includes:
- Ball mount
- Pin and clip
- Stainless steel cover plate
- Bolt kit
- 50mm tow ball
- D-Shackles
- Wiring loom
- Compliance Decal
- Fitting instructions
- Life time warranty
We ship towbar kits Australia-wide! |
installation available in Adelaide – contact us for fitted pricing
We ship towbar kits Australia-wide! |
installation available in Adelaide – contact us for fitted pricing
Tow bar is a Genuine Allin Tow bar, ADR approved and includes:
| For Make: | MERCEDES |
| For Model: | SPRINTER |
| For Body: | VAN |
| For Series: | 313 (MWB), 416 (LWB) |
| For Year: | JUN/2009 - JUN/2018 |
| ECU Part Number: | AT-HA-KSHK-002 |
| Weight: | 34kg |
| Shipping Dimensions: | 117 × 38 × 10 cm |
| Towbar Type: | CL4 |
| Towing Capacity: | 2000 |
| Ball Weight: | 200 |
| Fitting Time: | 2 Hours |
| Bumper Cut: | NO |
You must be logged in to post a review.
$841.00
Allin Brand Heavy Duty Tow Bar with 50mm x 50mm Hitch Receiver
Designed, engineered, and manufactured in South Australia, this tow bar features a durable powder-coated finish. With a maximum braked tow rating of 2000kg for certain models, it complies with Australian Standard AS4177.2, ensuring reliable performance and safety for all your towing needs.
Pre-order *
* Please allow up to 21 business days delay for pre-ordered items.
Have a question?
If you have a question or require a quote for installation, please contact us
Add one of each item to create a full kit or adjust the quantities as you require
|
Select from a home delivery or a delivery to your business address. |
|
1. My driveway is sealed with an even surface
2. There is reasonable vehicle access with height clearance. 3. I acknowledge the delivery is to the front door, carport, or closest practical delivery point as deemed by the driver. |
Tow bar is a Genuine Allin Tow bar, ADR approved and includes:
| For Make: | MERCEDES |
| For Model: | SPRINTER |
| For Body: | VAN |
| For Series: | 313 (MWB), 416 (LWB) |
| For Year: | JUN/2009 - JUN/2018 |
| ECU Part Number: | AT-HA-KSHK-002 |
| Weight: | 34kg |
| Shipping Dimensions: | 117 × 38 × 10 cm |
| Towbar Type: | CL4 |
| Towing Capacity: | 2000 |
| Ball Weight: | 200 |
| Fitting Time: | 2 Hours |
| Bumper Cut: | NO |
There are no reviews yet.
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.