Description
Towbar ADR approved and a full kit includes:
- Lug mount
- Bolt kit
- D-Shackles
- Compliance Decal
- 50mm tow ball
- Wiring cable with 7pin flat plug
- Fitting instructions
- Life time warranty
Tow bar is suitable for 3 door and 5 door hatch.
Towbar ADR approved and a full kit includes:
Tow bar is suitable for 3 door and 5 door hatch.
| For Make: | FORD |
| For Model: | FOCUS |
| For Body: | HATCH |
| For Series: | LR |
| For Year: | SEP/02 - APR/05 |
| ECU Part Number: | N/A |
| Weight: | 18kg |
| Shipping Dimensions: | 111 × 40 × 30 cm |
| Towbar Type: | CL2 |
| Towing Capacity: | 800 |
| Ball Weight: | 80 |
| Fitting Time: | 2 Hours |
| Bumper Cut: | YES |
You must be logged in to post a review.
$591.15
Hayman Reese is a proudly Australian brand with local manufacturing capabilities and a long-standing reputation for quality towing solutions. This Class 2 Light Duty Tow Bar is designed and tested to meet strict Australian safety and performance standards.
Featuring a tough, powder-coated finish for long-lasting durability, this tow bar is ideal for mounting bike racks or towing light trailers.
With a maximum braked towing capacity of up to 800kg and a tow ball weight of up to 80kg (vehicle dependent), it’s a practical solution for everyday towing needs. Fully compliant with Australian Standard AS4177.2, you can trust this tow bar to deliver safe, dependable performance every time.
Pre-order *
* Please allow up to 30 business days delay for pre-ordered items.
Have a question?
If you have a question or require a quote for installation, please contact us
Add one of each item to create a full kit or adjust the quantities as you require
|
Select from a home delivery or a delivery to your business address. |
|
|
Towbar ADR approved and a full kit includes:
Tow bar is suitable for 3 door and 5 door hatch.
| For Make: | FORD |
| For Model: | FOCUS |
| For Body: | HATCH |
| For Series: | LR |
| For Year: | SEP/02 - APR/05 |
| ECU Part Number: | N/A |
| Weight: | 18kg |
| Shipping Dimensions: | 111 × 40 × 30 cm |
| Towbar Type: | CL2 |
| Towing Capacity: | 800 |
| Ball Weight: | 80 |
| Fitting Time: | 2 Hours |
| Bumper Cut: | YES |
There are no reviews yet.
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.