Description
Tow bar is ADR approved and includes:
- Ball mount
- Pin and clip
- Bolt kit
- 50mm tow ball
- Wiring loom
- Hitch box cover
- D-Shackles
- Compliance Decal
- Fitting instructions
- Life time warranty
Tow bar is ADR approved and includes:
| For Make: | AUDI |
| For Model: | Q5 & SQ5 |
| For Body: | SUV |
| For Series: | FY |
| For Year: | 02/2017-09/2020 |
| ECU Part Number: | 4828 |
| Shipping Dimensions: | N/A |
| Towbar Type: | CL4 |
| Towing Capacity: | 2000kg |
| Ball Weight: | 200kg |
| Fitting Time: | approx. 3 hours |
| Bumper Cut: | NO |
You must be logged in to post a review.
$1,780.00
Hayman Reese Heavy Duty Tow Bar with 50mm x 50mm Hitch Receiver
Hayman Reese is a proudly Australian brand with local manufacturing capabilities and a long-standing reputation for quality towing solutions. This heavy-duty tow bar is designed and tested to meet strict Australian safety and performance standards.
Finished in a durable powder-coated coating for long-lasting corrosion resistance, it is built to handle demanding towing conditions.
With a maximum braked towing capacity of up to 2000kg (vehicle dependent), this tow bar complies with Australian Standard AS4177.2, ensuring safe and reliable towing.
Pre-order *
* Please allow up to 30 business days delay for pre-ordered items.
Have a question?
If you have a question or require a quote for installation, please contact us
Add one of each item to create a full kit or adjust the quantities as you require
|
Select from a home delivery or a delivery to your business address. |
|
|
Tow bar is ADR approved and includes:
| For Make: | AUDI |
| For Model: | Q5 & SQ5 |
| For Body: | SUV |
| For Series: | FY |
| For Year: | 02/2017-09/2020 |
| ECU Part Number: | 4828 |
| Shipping Dimensions: | N/A |
| Towbar Type: | CL4 |
| Towing Capacity: | 2000kg |
| Ball Weight: | 200kg |
| Fitting Time: | approx. 3 hours |
| Bumper Cut: | NO |
There are no reviews yet.
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.